Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Jakie zawody w branży medyczno-społecznej cieszą się największym zainteresowaniem?

Branża medyczna od lat cieszy się dużym zainteresowaniem młodych ludzi. Wystarczy popatrzeć na oblężenie uniwersytetów medycznych czy szkół policealnych. Zmienny rynek pracy weryfikuje zapotrzebowanie na popularne zawody i konkretny fach w ręku, dlatego absolwenci, uwzględniając te czynniki, nie borykają się ze znalezieniem upragnionego zawodu. Obecnie panuje rynek pracownika, a to oznacza, że pożądani są specjaliści z różnych obszarów, a w szczególności z branży medycznej. Szkoły policealne umożliwiają zdobycie zawodu i fachu oraz praktyki. Przeznaczone są nie tylko dla ludzi młodych, ale także dla osób w każdym wieku, które obrały drogę zawodową i chcą ją kontynuować. Nigdy nie jest za późno na zmianę i warto inwestować w siebie, swój rozwój, a także zdobywać nowe umiejętności oraz spełniać marzenia. To wszystko umożliwi Collegium Szkoła Służb Medycznych.

Czego warto się uczyć?

W pierwszej dziesiątce profesji o najwyższym prestiżu zawodowym znaleźli się ponadto: górnik, pielęgniarka, inżynier pracujący w fabryce, nauczyciel, lekarz, rolnik oraz oficer zawodowy w randze kapitana. A jakie zawody znajdują się na samym dole hierarchii prestiżu? Jak wynika z przeprowadzonych badań, najmniejszym prestiżem zawodowym cieszą się profesje związane z polityką i sprawowaniem władzy. Jeśli chodzi o zawody medyczne, dużą popularnością cieszą się te związane ze stomatologią. W szkole Collegium Szkoła Służb Medycznych można wyuczyć się zawodów higienistki, asystentki stomatologicznej oraz technika dentystycznego. Dla osób, które posiadają takie umiejętności, na pewno nie zabraknie pracy. Wystarczy ukończyć roczną lub dwuletnią szkołę, aby móc rozpocząć przygodę ze stomatologią i zdobyć prestiż oraz zarabiać godne pieniądze.

Technik - zawód z przyszłością

Przyszłością są zawody techniczne. Najwięcej specjalistów brakuje w budownictwie, przemyśle, gastronomii, służbie zdrowia i usługach medycznych oraz w transporcie. Dlaczego właśnie w tych branżach brakuje pracowników? Problemem przede wszystkim jest niewielka liczba dostępnych kandydatów, brak doświadczenia zawodowego, wygasające uprawnienia, czy też praca poza miejscem zamieszkania. Wśród zawodów technicznych potrzebnych na rynku są:

  • Technik dentystyczny
  • Technik elektroniki i informatyki medycznej
  • Technik elektroradiolog
  • Technik farmaceutyczny
  • Technik masażysta.

Dużą popularnością cieszy się też technik ortopeda. Dzięki wybraniu szkoły policealnej uczniowie przechodzą kurs i mogą asystować lekarzowi bądź pracować w zespołach medycznych.

Praca u podstaw

Coraz chętniej wybieramy też te zawody, które są nieco zapomniane. Do takich należą opiekunowie. Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych wzrasta zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Opiekun medyczny to zawód polegający na wykonywaniu szeroko rozumianych czynności opiekuńczo – pielęgnacyjnych. Czynności z zakresu opieki to oddziaływanie na otoczenie osoby objętej opieką w sposób, który zapewni jej możliwie jak największą wygodę i bezpieczeństwo podczas podstawowej aktywności życiowej. Natomiast czynności pielęgnacyjne to te, które oddziałują mniej lub bardziej bezpośrednio na ciało – będą to np. działania związane z odżywianiem, higieną czy mobilnością osoby objętej opieką. Zawodem opiekuna medycznego warto zainteresować się choćby z tego względu, że daje szerokie możliwości zatrudnienia. Może on pracować w różnego rodzaju placówkach medycznych, tj. szpitalach, hospicjach, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także domach pomocy społecznej, fundacjach wspierających chorych i potrzebujących oraz prywatnych klinikach. Może też świadczyć swoje usługi w ramach indywidualnej opieki nad pacjentem, w jego domu. Ponadto chętnie wybierany jest zawód opiekuna dziecka bądź asystenta niepełnosprawnych osób.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.