Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Opiekunka środowiskowa edukacja i porady

Pomoc innym ludziom to czynność, która przynosi wiele satysfakcji, a w ogłoszeniach coraz więcej jest ofert, w których poszukiwane są opiekunki środowiskowe. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż społeczeństwo starzeje się i nie mamy wpływu na zatrzymanie czasu lub jego cofnięcie, więc prędzej czy później każdy z nas będzie uzależniony od osoby trzeciej, nawet w najprostszych czynnościach. Jednak są osoby potrzebujące już dziś, których wiek, choroba lub przeróźne schorzenia dotknęły na tyle mocno, że ucierpiało ich zdrowie lub kondycja i zależne są od osoby do pomocy. W takich sytuacjach idealnie sprawdzi się opiekunka środowiskowa, a my jako doświadczony zespół szkół policealnych Collegium w Warszawie stworzyliśmy odpowiedni ku temu kierunek. Sprawdź już dziś wszelkie szczegóły i skorzystaj z atrakcyjnego czesnego!

Jak wygląda kształcenie na kierunku opiekunka środowiskowa?

Nauka na kierunku opiekunka środowiskowa trwa 1 rok, na który składają się dwa semestry. Zajęcia odbywają się w systemie wieczorowym lub zaocznym, co daje możliwość dostosowania nauki pod swoje indywidualne możliwości. Absolwent tego kierunku przygotowany jest po całkowitym ukończeniu zajęć na organizowanie opieki i wsparcia społecznego osobom podopiecznym, sprawowania opieki nad osobami niesamodzielnymi i przewlekle chorymi w celu zapewnienia im bezpieczeństwa zdrowotnego oraz higieny osobistej. Absolwent pomoże również takim osobom w prowadzeniu gospodarstwa domowego, a w tym w tworzeniu budżetów, robieniu zakupów, przygotowywaniu posiłków, utrzymywaniu porządku w domu, jak i również tworzeniu optymalnych warunków życia. Dodatkowo nasi absolwenci zyskują umiejętność motywowania osoby podopiecznej do samodzielności oraz aktywności intelektualnej, fizycznej oraz społecznej, co jest niezwykle istotne podczas całego naszego życia.

Na kierunku opiekunki środowiskowej realizujemy program wedle modułów takich jak kompetencje ogólnozawodowe, a w tym udzielanie pierwszej pomocy, stosowanie przepisów prawa i ekonomii w ochronie zdrowia i działalności gospodarczej, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych, jak i również język migowy oraz angielski, a także podstawy z anatomii i informatyki. Następnym modułem z kolei jest organizowanie środowiskowych usług opiekuńczych oraz podejmowanie się prac opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Zajęcia kończą się praktyką zawodową oraz egzaminem końcowym potwierdzającym kwalifikacje. Podczas edukacji zagwarantujemy Ci również podstawy przedsiębiorczości, które zawsze się przydadzą i na pewno je wykorzystasz w swojej pracy.

Gdzie znajdziesz pracę?

Z dniem ukończenia kierunku opiekunki środowiskowej masz otwartą drogę do szukania zatrudnienia w różnych instytucjach opiekuńczych, takich jak domy pomocy społecznej, domy dla samotnych matek oraz środowiskowe domy samopomocy, jak i na oddziałach szpitalnych opieki długoterminowej oraz w prywatnych domach podopiecznych poprzez założenie między innymi własnej działalności gospodarczej. Stając się opiekunką środowiskową będziesz mogła współpracować z podopiecznymi w jego środowisku, wczuwając się w jego życie. Pomożesz ludziom z dysfunkcjami fizycznymi, psychicznymi oraz społecznymi, by pomóc odnaleźć im ich miejsce. Wykonywanie tej pracy jednak wymaga znajomości zagadnień również z innych dziedzin, takich jak psychologia, socjologia oraz medycyna, ale całą tą wiedzę, a nawet jeszcze więcej, przedstawimy Ci w jak najbardziej przejrzysty sposób podczas zajęć praktycznych oraz teoretycznych.

Pamiętaj również, że zawód opiekunki środowiskowej powinien być pełniony z powołania, a nie z przymusu czy pod presją. To bardzo wrażliwa droga kariery, więc trzeba się do niej w odpowiedni sposób przygotować. Jednak jeśli jesteś osobą cierpliwą, pomocną, odpowiedzialną, samodzielną, empatyczną, asertywną oraz uczciwą. Na tym nie koniec cech charakteru jakie powinna posiadać idealna opiekunka środowiskowa, gdyż przede wszystkim musi być również odporna na stres, gdyż praca ta momentami przynosi sytuacje nieprzewidziane, w których bardzo ważne będzie Twoje opanowanie i trzymanie ręki na pulsie. My, z całą ekipą studium medycznego Collegium, dołożymy wszelkich starań by czas z nami spędzony na edukacji był dla Ciebie wspaniałym doświadczeniem i pozostał w Twojej głowie jako najlepsze przygotowanie do zawodu, który pragniesz wykonywać.

Wysokość pensji opiekunki środowiskowej

Z badań wynika, że miesięczne średnie wynagrodzenie brutto na stanowisku opiekunki środowiskowej wynosi około 2300 zł brutto, gdyż co drugi opiekun otrzymuje 2065 złotych do 2555 złotych pensji. Natomiast grupa 25% osób również zdarza się, że zarabia mniej niż 2065 złotych, a kolejna grupa 25% osób, które otrzymują wynagrodzenie powyżej 2555 złotych. Jednak pamiętaj, że bez względu na wysokość zarobków, w tego rodzaju pracy do swoich profitów powinieneś doliczyć coś, co jest niematerialne - czyli spełnianie dobrych uczynków, które wrócą do Ciebie ze zdwojoną siłą. Nie zapominaj również, że każdy uśmiech, który pojawi się na ustach Twojego podopiecznego to będzie tylko i wyłącznie Twoja zasługa. Już dziś rozpocznij swoją drogę do niesienia pomocy innym razem z nami!

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.