Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Opiekunka dziecięca - plusy i minusy zawodu

Małe dzieci wymagają czasochłonnej i wszechstronnej opieki ze strony dorosłych. Niestety współcześnie większość rodziców nie ma możliwości pozostawania z dzieckiem aż do czasu jego pójścia do szkoły. Dzieci, czasem nawet bardzo małe, oddawane są pod opiekę żłobków, przedszkoli i podobnych placówek opiekuńczych. Nadzór nad nimi sprawowany jest tam przez wykwalifikowaną kadrę zarówno z wyższym wykształceniem pedagogicznym, jak i przez opiekunki dziecięce oraz absolwentki specjalistycznych kursów zawodowych.

Jakie zadania stoją przed opiekunką dziecięcą

Podstawowym zajęciem jest sprawowaniem fachowej opieki nad najmłodszymi dziećmi, czyli w wieku 0-4 lat. Rodzice oczekują od opiekunek głównie tego, że zapewnią dzieciom bezpieczeństwo oraz zadbają o wszechstronny, harmonijny rozwój umiejętności powierzonego pod ich pieczę dziecka. Opiekunka dziecięca jest odpowiedzialna za wszystkie czynności wiążące się z higieną, czyli zajmuje się myciem, kąpielą, czesaniem, a u dzieci najmłodszych także przewijaniem. W przypadku dzieci starszych jest to pomoc w wykonywaniu czynności higienicznych. Dodatkowo do jej zadań należy też dbanie o prawidłowe odżywianie podopiecznego.
Oprócz tego opiekunka dziecięca zajmuje się też wspomaganiem rozwoju psychomotorycznego dziecka, czyli prowadzi różnego rodzaju gry i zabawy dostosowane do wieku dziecka, a także uczy je czynności związanych z samodzielnym ubieraniem się oraz jedzeniem. Ważnym elementem jest też zadbanie o wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu, czy to w postaci spacerów, czy też zabawy w parku lub na placu zabaw.

Kto może zostać opiekunką do dziecka?

Chcąc zawodowo opiekować się dziećmi, należy zadać sobie pytanie, czy zwyczajnie lubimy przebywać z dziećmi i potrafimy nawiązać z nimi kontakt. Resztę zadań można bardzo szybko się nauczyć. Collegium Studium Informatyczno - Medyczne prowadzi trwające dwa lata szkolenia zawodowe, pozwalające zostać wykwalifikowaną opiekunką dziecięcą. Zajęcia prowadzone są w systemie stacjonarnym oraz zaocznym, a do wyboru są elastyczne układy zajęć, które łatwo dopasować do potrzeb słuchacza. W trakcie zajęć poznasz najważniejsze kwestie pozwalające bezpiecznie rozpocząć pracę z małymi dziećmi.
Jeśli jesteś osobą energiczną, empatyczną oraz lubisz zajmować się dziećmi, wystarczy, że ukończysz odpowiednie szkolenie i możesz zacząć pracę, która da Ci wiele satysfakcji.

Gdzie pracują opiekunki dziecięce?

Opiekunki dziecięce mogą pracować w placówkach, które specjalizują się w opiece nad maluchami. Dlatego spektrum miejsc, w których można szukać pracy jest naprawdę szerokie. Opiekunki do dzieci potrzebne są w żłobkach, przedszkolach, a także w ośrodkach opiekuńczych, szpitalach, hospicjach czy różnego rodzaju klubikach dziecięcych. Oprócz tego wykwalifikowane opiekunki dziecięce chętnie zatrudniane są przez rodziców poszukujących niani. Opiekunka dziecięca operująca dodatkowo językiem obcym może także spróbować swoich sił za granicą.

Zalety i wady bycia opiekunką dziecięcą

Osoba zajmująca się cudzymi dziećmi ma przed sobą szereg wyzwań. Praca z małym dzieckiem jest zmienna i dynamiczna, bo nie zawsze podlega z góry ustalonym zasadom. Nie zawsze łatwe jest odczytanie potrzeb dziecka, jednak dużą zaletą tego zawodu jest pobudzanie kreatywności, aby jak najlepiej porozumieć się z maluszkiem, oraz aktywność fizyczna. Praca z dziećmi to ciągły ruch, schylanie się, klękanie, kucanie i bieganie. Osiem godzin pracy z dziećmi z pewnością zastąpi siłownię. Miłośnicy literatury idealnie sprawdzą się w roli opiekunki dziecięcej - czytanie dzieciom to ważny element edukacji. Nieobce powinny być również zajęcia muzyczne i taneczne. Dodatkową zaletą jest zdrowa dieta, gdyż należy przyzwyczajać dzieci do jedzenia warzyw i owoców.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.