Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Opiekun w domu pomocy społecznej - informacje o zawodzie

Pomaganie innym to wspaniała czynność, która potrafi przynieść wiele radości oraz wewnętrznej satysfakcji, aczkolwiek nie wszyscy ludzie są do tego stworzeni. Jeśli jednak Ty należysz do grona osób, które lubią nieść pomoc innym, to mamy stworzony dla Ciebie kierunek w naszym zespole szkół policealnych Collegium w Warszawie, a mianowicie opiekun w domu pomocy społecznej. Jeśli więc jesteś wrażliwy na cudzy los i masz dużą odporność emocjonalną w sobie to koniecznie przyjrzyj się bliżej naszej ofercie, w której atrakcyjna cena za czesne nie zrujnuje Twojej kieszeni. W dłużej perspektywie, po ukończeniu tego kierunku, będziesz mógł pracować w DPS-ie, gdzie czeka na Ciebie ogromna ilość ludzi potrzebujących, którzy liczą na Twoją pomoc i wsparcie już dziś!

Jak wygląda nauka w naszym studium medycznym?

Nauka na kierunku opiekuna w domu pomocy społecznej prowadzona jest w systemie wieczorowym lub zaocznym, a do wyboru stają przed Tobą dogodne układy zajęć, dzięki czemu nie będziesz musieć z niczego rezygnować na rzecz uczęszczania na nasze zajęcia. Jest to system dwuletni podczas którego przygotujemy Cię do rozpoznawania i oceniania stanu funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego osoby podopiecznej oraz opracowywania indywidualnego planu procesu pomocy i opieki dla osoby podopiecznej, przebywającej w instytucji opiekuńczo-leczniczej, jak i również dowiesz się jak sprawować opiekę nad osobą niesamodzielną lub przewlekle chorą, by przy okazji potrafić udzielić jej wsparcia emocjonalnego, którego z pewnością będzie potrzebować. Jednocześnie nauczysz się utrzymywania sprawności fizycznej podopiecznych we współpracy z terapeutami oraz dowiesz się jak w najlepszy sposób motywować podopiecznych do podejmowania aktywnych form spędzania wolnego czasu, które urozmaicą ich czas wolny.

Edukacja realizowana jest w modułach, a każdy z nich jest zdobywaniem wiedzy z odrębnej kategorii. Pierwszym modułem są kompetencje ogólnozawodowe, w których dowiesz się jak udzielać pierwszej pomocy, stosować odpowiednie przepisy prawa i ekonomii w ochronie zdrowia i działalności gospodarczej oraz jak najlepiej nawiązać i utrzymać kontakt społeczny. Dodatkiem będzie język migowy, angielski zawodowy, podstawy z anatomii oraz informatyki. Modułem kolejnym będzie zakres świadczenia usług opiekuńczych, aktywizowanie osoby podopiecznej, udzielania jej wsparcia w trudnych sytuacjach. Zwieńczeniem zajęć teoretycznych będą odbyte praktyki zawodowe. Nie zostawimy Cię również bez podstaw przedsiębiorczości, które z pewnością przydadzą się w Twojej przyszłości. Naukę w naszej szkole Collegium zakończysz egzaminem końcowym, który potwierdzi Twoje kwalifikacje zawodowe.

Perspektywy zatrudnienia stoją przed Tobą otworem

Jako opiekun w domu pomocy społecznej możesz pracować w wielu placówkach takich jak: dom małego dziecka, hospicjum dla dzieci i dorosłych, DPS całodobowo lub dzienny dla osób w każdym wieku. Otwarte drzwi będziesz miał również na warsztaty terapii zajęciowej, w ośrodkach wsparcia dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi oraz w szpitalnych oddziałach rehabilitacji. W każdym z tych punktów czekać będą na Ciebie osoby potrzebujące ogromnej dawki wsparcia i zaufania. Jeśli czujesz w głębi serca, że jest to praca stworzona dla Ciebie, to już dziś odwiedź naszą szkołę, a przygotujemy Cię do niej w 100%!

Pamiętaj, że kierunek opiekuna w domu pomocy społecznej powinien być wybierany z powołania, absolutnie nie pod wpływem przymusu czy presji. Osoby podejmujące się pracy w tym zawodzie pełnią funkcję osoby pierwszego kontaktu dla osób niesamodzielnych, chorych, niepełnosprawnych, niedołężnych oraz takich które potrzebują stałej opieki, pielęgnacji oraz tych najbiedniejszych, którzy pozbawieni są codziennego kontaktu z rodziną, bądź nie mają już nikogo bliskiego. Perspektywa pracy jest więc niezwykle istotna w kontaktach międzyludzkich, więc ważne jest byś był osobą cierpliwą, ciepłą, pełną empatii i zrozumienia. To klucz do uzyskania w zamian swoich zajęć pełni satysfakcji.

Na jakie wynagrodzenie możesz liczyć jako opiekun w domu pomocy społecznej?

Starość to proces biologiczny, na który nikt z nas nie ma wpływu, Jednak są osoby chętne do niesienia pomocy ludziom starszym, którzy niezwykle mocno jej potrzebują. Niektórzy robią to z czystego serca, inni są zatrudnieni w tym zawodzie. Ci drudzy mogą liczyć na średnie wynagrodzenie miesięczne wynoszące 2650 złotych brutto. Jednak w tym zawodzie nie tylko liczą się zarobki, ale przede wszystkim uśmiech od ludzi, którzy w ten sposób będą Ci wdzięczni za każdą poświęconą im chwilę. Pamiętaj, że dobre uczynki lubią wracać ze zdwojoną siłą, więc prędzej czy później los na pewno wynagrodzi Ci Twoje wielkie serce i przyniesie coś wspaniałego. Nieś pomoc jako opiekun w domu pomocy społecznej już dziś, a my w studium medycznym Collegium pomożemy Ci podążać odpowiednim szlakiem w tej drodze.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.