Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Jakie umiejętności powinien posiadać protetyk słuchu?

Protetyk słuchu, to specjalista, który projektuje i wykonuje urządzenia wspomagające słyszenie, takie jak aparaty słuchowe. Zajmuje się także wykonywaniem badań słuchu, zarówno u dzieci i dorosłych i analizą wyników. Na ich podstawie dobiera i dopasowuje odpowiedni aparat i inne urządzenia, a następnie sprawuje opiekę audio protetyczną nad pacjentem i rodziną. Zajmuje się także wykonywaniem odlewów ucha, produkcją wkładek usznych i odbudowywaniem aparatu wewnątrzusznego. Protetyk słuchu prowadzi również działania profilaktyczne i udziela pomocy w stanach zagrożenia medycznego. W szkole policealnej Collegium w ciągu czterech semestrów możesz bardzo dobrze opanować między innymi właśnie ten zawód. Jakie dokładnie umiejętności powinien posiadać protetyk słuchu?

Wykonanie badań słuchu u dorosłych i dzieci i analiza wyników

Protetyk słuchu wykonuje dwa rodzaje badań - obiektywne i subiektywne. Subiektywne badanie słuchu nazywa się audiometrią tonalną (PTA). Bada się poziom słyszenia tonów o różnych częstotliwościach, a także cechy słyszenia nadprogowego, jak np. zmęczenie słuchu. Badanie przeprowadzane jest w wyciszonym pomieszczeniu, badany daje znać, jeśli usłyszy na słuchawkach dany dźwięk, a wyniki mają postać krzywych na wykresach. Analiza audiogramów (fachowa nazwa wykresów) to kolejna z umiejętności, która pozwala określić poziom niedosłuchu i położenie jego przyczyny. Oprócz tego jest jeszcze metoda próby stroikowej, podczas której używa się kamertonu. Badania obiektywne wykonuje się wtedy, gdy współpraca z pacjentem jest niemożliwa, jak np. w przypadku niemowląt, bądź osób niesłyszących.

Dobieranie aparatów słuchowych i urządzeń wspierających słyszenie

Rynek narzędzi wspomagających słuch jest bardzo urozmaicony i wyspecjalizowany w kierunku wad słuchu spowodowanych różnymi przyczynami. Dlatego potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby dobrać odpowiedni instrument do odpowiedniego pacjenta. Aparaty słuchowe dzielą się na zauszne i wewnątrzuszne. Protetyk najpierw przeprowadza badania subiektywne i wywiad audiologiczny. Najważniejsze kryteria, to wyraźność słyszenia mowy i rutyna dnia pacjenta. Dobry aparat wyposażony jest w urządzenia, które wzmacniają i uwypuklają mowę, równocześnie oczyszczając strumień dźwięku z hałasów dnia codziennego. Poza aparatami słuchowymi istnieje jeszcze cała gama najróżniejszych czujników i wzmacniaczy, jak wzmacniacz dla urządzeń elektronicznych, czy czujniki wibracyjne, w zależności od potrzeb.

Odlewy ucha i wkładki douszne

Do umiejętności dobrego protetyka słuchu należy także wykonywanie odlewów ucha i opracowywania na ich podstawie wkładek dousznych. Najpierw, ze specjalnego tworzywa wykonuje się wycisk małżowiny usznej, który następnie zostaje zeskanowany w celu opracowania konkretnej wkładki dousznej, w zależności od tego, jakie zadanie ma spełniać. Jest ona perfekcyjnie dopasowana z przewodem słuchowym pacjenta. Wkładki wykonywane są:

  • do aparatów słuchowych, jako ich niezbędny element
  • dla osób pracujących w hałasie, by należycie chronić słuch
  • do pływania - wkładka uniemożliwia dostanie się wody do kanału słuchowego
  • dla wokalistów - dzięki wkładkom, możliwe jest stworzenie słuchawek scenicznych (tzw. odsłuchów) które umożliwiają niemal bezstratny transfer dźwięku, wygaszając przy tym zewnętrzne hałasy

Prowadzenie działań profilaktycznych i udzielanie pomocy

Mówi się, że dobrym protetykiem może być tylko osoba wrażliwa na problemy innych ludzi i posiadająca niewyczerpane pokłady cierpliwości do pacjentów w każdym wieku. Uważa się, że w zawodzie protetyka w Polsce tkwi bardzo dużo niewykorzystanego potencjału, a zawód ten może stanowić duże odciążenie dla laryngologów. Protetyk powinien być osobą pierwszego kontaktu, dla osób które zaczynają podejrzewać, że z ich słuchem może być coś nie tak. Konsultacja z protetykiem powinna być działaniem profilaktycznym, ponieważ jego umiejętności pozwalają rozpoznać problem, gdy jest on dopiero w zarodku. Z racji długiego oczekiwania w kolejkach do laryngologów, również szybkie udzielenie doraźnej pomocy w stanach zagrożenia może być udzielane przez protetyków.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.