Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Asystentka stomatologiczna podstawowe informacje o zawodzie

Zespół szkół policealnych Collegium w Warszawie zaprasza do nauki wszystkich absolwentów szkół średnich, również tych bez zdanego egzaminu maturalnego. Jeśli chcesz pracować w gabinecie stomatologicznym i stać się prawą ręką dentysty, to wystarczy Ci jeden wspólny rok z nami, by wykształcić się w tym kierunku i zrealizować swoje plany. Po zakończeniu nauki w naszym studium medycznym szybko znajdziesz wymarzoną pracę, w której będziesz mógł spełniać się w przyszłości. Na kierunku asystentka stomatologiczna zajęcia prowadzone są w formie stacjonarnej. Do wyboru są dogodne układy zajęć, a czesne jest w atrakcyjnej cenie.

Jak wygląda nauka w naszym studium medycznym?

Zawód asystentki stomatologicznej staje się coraz popularniejszy i z roku na rok przybywa chętnych na ten kierunek. Dzięki ukończeniu naszej Szkoły Służb Medycznych będziesz mieć możliwość stania się członkiem zespołu w gabinecie stomatologicznym, gdzie z pewnością rozwiniesz swoje pasje i uzyskane umiejętności. W czasie roku edukacji zostaną przekazane Ci kompetencje ogólnozawodowe, jak również zostaniesz wprowadzony do świata stomatologii klinicznej oraz zapoznasz się z obowiązkami zawodu asystentki stomatologicznej. Na koniec odbędziesz praktyki zawodowe, w których nabierzesz doświadczenia, które z pewnością przyda Ci się podczas pracy w zawodzie. Zakończysz naszą szkołę pozytywnie zdanym egzaminem końcowym, który potwierdzi Twoje kwalifikacje.

Podczas nauki w naszym studium medycznym Collegium przekażemy Ci szeroką wiedzę z zakresu stomatologii. Poznasz swoje obowiązki wynikające z zawodu asystentki stomatologicznej, takie jak przygotowanie gabinetu i stanowiska lekarza dentysty do pracy, dowiesz się na czym polega asysta lekarzowi podczas leczenia pacjentów i ewentualnych zabiegów, będziesz również wiedzieć, jak odpowiednio przygotowywać i przechowywać leki, materiały oraz narzędzia na bieżąco stosowane w stomatologii. Ponadto zapoznasz się z podstawowymi czynnościami, takimi jak segregowanie odpadów po zabiegach, przygotowanie pacjenta do wizyty poprzez przekazanie mu odpowiednich zaleceń przed i po zabiegu, a niekiedy też i w trakcie jego trwania. Poznasz tajniki tworzenia dokumentacji medycznej pacjenta oraz, obowiązkowo, podstawy z przeprowadzenia pierwszej pomocy.

Kim możesz zostać po tym kierunku?

Po zakończeniu edukacji w naszym zespole szkół policealnych Collegium w Warszawie będziesz mógł śmiało podjąć pracę w gabinetach stomatologicznych prowadzonych zarówno przez jednostki prywatne, jak i publiczne. Czekać będą na Ciebie również miejsca pracy w poradniach i klinikach dentystycznych, a także na oddziałach chirurgii szczękowych. Jako asystentka stomatologiczna bez problemu staniesz się w przyszłości bardzo istotną częścią zespołu dentystycznego, a dzięki Twoim kwalifikacjom, umiejętnościom oraz uzyskanemu na praktykach zawodowych doświadczeniu, zabiegi przeprowadzone w miejscu Twojej pracy będą utrzymane na najwyższym poziomie, zgodnie ze stosowaniem się do zasad higieny.

Pamiętaj, że jako asystentka stomatologiczna staniesz się prawą ręką lekarza dentysty i będziesz nieocenionym wsparciem dla pacjentów, gdyż niestety wielu z nich odczuwa duży stres przed wizytą oraz w trakcie jej trwania - Twoim zadaniem będzie również sprawdzenie się w roli osoby, która jest mocno empatyczna i rozumie strach pacjenta. W związku z tym ważne jest, byś znała podstawy psychologii, które pomogą Ci w zniwelowaniu traumy u pacjenta, by z Twoją pomocą przestał bać się wizyt u dentysty. To trudne zadanie, ale jeśli jesteś osobą kontaktową, wyrozumiałą, pogodną, cierpliwą oraz pełną pasji, to przyjdzie Ci to z łatwością. To istotne, byś zarażała pacjentów pozytywną energią i uśmiechem, co doskonale zmniejsza towarzyszący wizycie stres.

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Zawód asystentki stomatologicznej jest mocno pożądany i potrzebny na rynku pracy, jednak nie należy do najłatwiejszych, więc warto zdecydować się na niego z wyboru, a nie z przymusu. Wtedy praca da Ci wiele satysfakcji, szczególnie jeśli należysz do grona osób, które chcą i lubią nieść pomoc innym. Pomimo to osoby zainteresowane tym zawodem z pewnością interesują się również zarobkami. Średnio przyjmuje się, że asystentka stomatologiczna zarabia 1800 złotych netto, co zostało wyliczone na podstawie przeprowadzonych badań. 25% osób pracujących w tym zawodzie zarabia mniej niż około 1450 złotych netto, natomiast kolejne 25% osób przyznało, że ich pensja miesięczna przekracza 2500 złotych netto.

Jeśli chodzi o województwa, na podstawie danych zamieszczonych na stronach zajmujących się wyliczeniami zarobków danych zawodów pojawia się informacja, że najwięcej zarabiają asystentki stomatologiczne pracujące w województwie mazowieckim, około 2400 złotych netto, natomiast najmniej w województwie podlaskim około 1700 złotych netto. Warto zwrócić uwagę, że wszystko zależy od pracodawców, którzy wymagają od kandydatów doświadczenia zawodowego, kwalifikacji, kierunkowego wykształcenia, umiejętności pracy w zespole oraz dobrej organizacji pracy. Istotna jest również dobra komunikacja, znajomość obsługi komputera, podzielność uwagi na wysokim poziomie oraz dobre i odpowiednie podejście do pacjenta.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.