Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Asystent stomatologa - jakie są jego najważniejsze obowiązki?

Zawód asystenta stomatologa cieszy się dużym zainteresowaniem i coraz częściej jest wybierany przez młode osoby, które ukończyły szkołę średnią. Jego popularność przybiera na sile, więc ilość aplikantów z roku na rok się zwiększa. Ogólnie rzecz ujmując, zawód ten powinny wybierać osoby oczywiście mocno zainteresowane stomatologią, ale też lubiące kontakt z ludźmi. Warto zaznaczyć, że asystent oprócz pomocy dentyście również współpracuje z pacjentem, który niekiedy bywa zestresowany wizytą. Dobry pracownik powinien zatem pomóc mu się zrelaksować i zniwelować stres związany z czekającym go leczeniem bądź zabiegiem. W naszej szkole policealnej Collegium zapewnimy Ci edukację na najwyższym poziomie w zakresie tego kierunku, jak i wielu innych.

Czym powinien charakteryzować się dobry asystent stomatologa?

Każdy, kto jest dobry w swoim fachu, powinien cechować się profesjonalnym podejściem do swoich zajęć. Zawód asystenta stomatologa wymaga przede wszystkim dobrej umiejętności dbania o porządek w swoim miejscu pracy, którą powinien bardzo dobrze sobie zorganizować, by należycie wypełniać swoje obowiązki każdego dnia. Komunikacja z pacjentem oraz lekarzem, jak i wysoka kultura osobista i sumienność, to podstawa. Osoba na tym stanowisku powinna być bardzo cierpliwa, życzliwa, pełna empatii oraz, co ważne, silna psychicznie, gdyż jest to praca niekiedy mocno stresująca, więc zachowanie spokoju to podstawa.

Często pracodawcy wymagają, oprócz umiejętności i odpowiednich kwalifikacji, umiejętności pracy w zespole, dużego skupienia nad powierzonymi zadaniami, dobrej znajomości obsługi komputera, jak i również znajomości zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Nie obejdzie się również bez umiejętności udzielania pierwszej pomocy, która w zawodach medycznych jest niezwykle istotna. Ceni się, gdy asystent stomatologa otwarty jest na nową wiedzę i wyróżnia się niesłabnącą potrzebą doszkalania się, by w pełni wykorzystywać swoje możliwości oraz poszerzać horyzonty. Świat i technika pędzi do przodu, więc osoba ubiegająca się o to stanowisko powinna zdawać sobie sprawę, że uzupełnianie nowych informacji na bieżąco jest niezwykle istotne w tej branży.

Główne obowiązki asystenta stomatologa

Asystent stomatologia pracuje w gabinetach stomatologicznych i jest “prawą ręką” dentysty. Nie jest uprawniony do wykonywania zabiegów, jednak wypełnia inne, istotne obowiązki, które są niezbędne podczas zabiegów stomatologicznych i leczenia zębów pacjentów. Zdarza się, że taka osoba również prowadzi dokumentację gabinetu, zapisuje i umawia pacjentów na wizyty, pilnuje terminów oraz nadzoruje grafik dentystyczny, jak i również kontroluje stan leków oraz na bieżąco uzupełnia braki, zamawiając odpowiednie produkty. Przed każdym zabiegiem asystent ma za zadanie przygotować miejsce pracy, ewentualne potrzebne preparaty lub leki niezbędne przy kolejnym pacjencie. Ważnym elementem pracy asystenta jest sterylizacja narzędzi i gabinetu.

Jak powszechnie wiadomo, wizyta u dentysty to bardzo stresujące doznanie dla pacjentów, gdyż wiele osób panicznie boi się wierteł, a ich strach jest dosłownie paraliżujący. Zazwyczaj jest to spowodowane złymi doświadczeniami z przeszłości, toteż nietrudno zrozumieć takich pacjentów. Do tego ból jest szczególnie uciążliwy i towarzyszy mu ogromny dyskomfort, wzmacniający stan podenerwowania. Dlatego też ważne jest, by asystent stomatologa zrobił wszystko, co w jego mocy, by danemu pacjentowi pomóc przełamać uciążliwą traumę i przekonać go, że wizyta u dentysty nie musi wiązać się z bólem. Istotne jest więc posiadanie odpowiednich predyspozycji i wiedzy, nie tylko z zakresu medycyny, ale także psychologii, by wiedzieć na czym polega praca z pacjentem. Należy pamiętać, że to właśnie w głównej mierze dzięki wysiłkowi asystenta wizyta w gabinecie może przebiegać sprawnie i przyjemnie.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.