Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Umiejętności niezbędne w pracy z osobami niepełnosprawnymi

Praca z osobami niepełnosprawnymi wymaga nie tylko wielkiego poświęcenia, ale także cierpliwości i odpowiednich kwalifikacji. Osoby, które chcą uczestniczyć w życiu takich ludzi powinny robić to z serca, a nie z przymusu. Działanie pod presją utrudnia wykonywanie tego rodzaju pracy oraz sprawia, że możemy się do niej zrazić, przez co wykonywanie obowiązków stanie się z dnia na dzień coraz trudniejsze i mocno frustrujące. Osoby niepełnosprawne wymagają specjalnej troski i opieki, ale przede wszystkim pomocy, czasem mogłoby się wydawać w najprostszych czynnościach. Zajmowanie się ludźmi niepełnosprawnymi powinno odbywać się z powołania, gdyż przypadkowi pracownicy nie odnajdą się na tym stanowisku. W naszej szkole policealnej Collegium czekają na Ciebie kierunki, które nauczą Cię pracy z osobami wymagającymi pomocy i szczególnej opieki, takie jak: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej.

Czy odpowiednie kwalifikacje wystarczą?

Wiele osób jest zdania, że wykształcenie wystarczy, by sprawdzić się w danym zawodzie. Jednak są pewne stanowiska, w których oprócz odpowiednich kwalifikacji i przyuczenia do zawodu, wymagane jest coś więcej - pasja i chęć niesienia pomocy. To niezbędny warunek w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Pełne zrozumienie ich sytuacji jest kluczowe do wspomagania niepełnosprawnej osoby w codziennych czynnościach, gdyż wykonywanie tej pracy z przymusu lub na siłę będzie niekorzystne dla obu stron. Wtedy frustracja i irytacja będzie każdego dnia przepełniać nas od środka i powodować, że zamiast nieść pomoc, będziemy sfrustrowanymi pracownikami pozbawionymi empatii, która jest niezwykle ważna w tej pracy. Osoby niepełnosprawne to ludzie potrzebujący zrozumienia i szacunku, gdyż nie potrafią zadbać o siebie w należyty sposób, co niejednokrotnie je deprymuje.

Kwalifikacje, które uzyskasz po zakończeniu nauki na wybranym kierunku w naszej szkole policealnej Collegium, to podstawa do wykonywania tego zawodu. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to nie wystarczy. Zaangażowanie i poświęcenie jest równie ważne co Twoje umiejętności. Bardzo cenione jest również doświadczenie, które uczy cierpliwości, pokory oraz rozwija horyzonty o kolejne, być może naprawdę bardzo ciężkie, przypadki. Osoby niepełnosprawne to nie tylko ludzie jeżdżący na wózku, ale również osoby, które nie są w stanie się w ogóle poruszyć, mówić czy po prostu normalnie funkcjonować. Dla nich codzienne czynności to schody nie do pokonania, a każda sytuacja jest barierą, z którą nie mogą sobie poradzić, więc jako osoba pracująca z takimi ludźmi musisz orientować się w zakresie ich dysfunkcji i możliwości ich pokonania.

Co powinieneś wiedzieć o pracy z ludźmi niepełnosprawnymi?

W naszej szkole dołożymy wszelkich starań, by przekazać Ci wiedzę w prosty i przystępny sposób. Nauczymy Cię, jak na co dzień funkcjonować z osobą niepełnosprawną, oraz jak odkrywać jej potrzeby. Jednak przede wszystkim liczy się Twoja chęć niesienia pomocy potrzebującym. Praca z ludźmi niepełnosprawnymi na pewno będzie wymagać od Ciebie zaangażowania, cierpliwości i odporności psychicznej. Musisz doskonale wiedzieć, co oznacza pojęcie szacunku do drugiego człowieka, a przy tym powinieneś być komunikatywny, odpowiedzialny oraz słuchać ze zrozumieniem. Praca ta często będzie wymagać od Ciebie dużej dawki konsekwencji oraz asertywności, a niekiedy nawet siły fizycznej, by móc sprostać oczekiwaniom osoby niepełnosprawnej i nieść jej pomoc w każdej sytuacji, w której będzie tego potrzebować.

Na szczęście osób chcących pracować z niepełnosprawnymi jest wiele, więc śmiało możesz dołączyć do nich i zyskać zawód, który przyniesie Ci satysfakcję, jakiej nie da żadna inna praca. Musisz mieć w sobie mnóstwo samozaparcia i samodyscypliny, a przede wszystkim również niekończących się pokładów pozytywnej energii, którą będziesz się dzielić z osobami niepełnosprawnymi już od pierwszego spotkania. Z całą pewnością, gdy w prawidłowy sposób wypełnisz swoje obowiązki, Twój podopieczny odwdzięczy Ci się w miarę możliwości, chociażby uśmiechem na ustach. Lista przydatnych umiejętności w pracy z osobami niepełnosprawnymi jest długa, jednak przede wszystkim należy pamiętać, że zawód ten daje mnóstwo satysfakcji i radości.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.