Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Kim jest technik elektroniki i informatyki medycznej? Czym się zajmuje?

Kim jest technik elektroniki i informatyki medycznej? Czym się zajmuje?

Wybór ścieżki zawodowej to nie lada wyzwanie, przed którym stajemy, ukończywszy technikum lub szkołę średnią. Najczęściej decydujemy się na podążanie za pasją bądź marzeniami, gdyż w ten sposób mamy pewność, że praca będzie dla nas prawdziwą przyjemnością. Nie da się ukryć, że aktualnie wielu przyszłych studentów decyduje się na kierunki prawnicze, medyczne bądź informatyczne. Co jednak w przypadku, gdy chcemy podnieść swoje kwalifikacje i równocześnie przysłużyć się społeczności? Warto zastanowić się nad kierunkiem, który będzie łączył obie te cechy. Jeśli elektronika nie kryje przed Tobą tajemnic i – co więcej – chcesz pracować w placówkach opieki zdrowotnej, to z pewnością powinieneś dowiedzieć się więcej o kierunku, jakim jest technik elektroniki i informatyki medycznej.

Technik elektroniki i informatyki medycznej - kto to jest?

Technik elektroniki i informatyki medycznej brzmi dość enigmatycznie? Bardzo możliwe. Osoba obejmująca tę posadę musi posiadać naprawdę szeroką wiedzę. Na barkach specjalisty spoczywa duża odpowiedzialność. Wynika to z faktu, że jego głównym zadaniem jest wykorzystanie posiadanych kwalifikacji w celu obsługi elektronicznych oraz informatycznych sprzętów medycznych. Ponadto powinien on prowadzić nad nimi regularny nadzór, pozwalający zweryfikować poprawność działania urządzeń. Oprócz tego elektronik medyczny uchodzi za specjalistę posiadającego wiedzę z zakresu budowy aparatury wykorzystywanej w celach terapeutycznych oraz diagnostycznych tj. USG, EKG, EEG, technik obrazowania, czyli tomografii, metod rozpoznawania obrazów oraz szeroko pojętej informatyki medycznej. Mowa przede wszystkim o diagnostyce wspomaganej komputerowo, pracy w oparciu o bazy danych, a także obsługę systemów eksperckich.

Mając na uwadze podstawowe zadania, jakie są powierzone technikowi elektroniki, w zawodzie doskonale odnajdą się osoby z zainteresowaniami technicznymi, informatycznymi oraz matematycznymi. Równocześnie wiążące swoją przyszłość z ochroną zdrowia oraz tematami pokrewnymi, takimi jak fizjologia czy anatomia człowieka.

Technik medyczny, informatyk czy elektronik?

Wbrew pozorom ukończenie studiów i nabycie ściśle ukierunkowanego wykształcenia otwiera naprawdę wiele drzwi. Z pewnością kojarzysz powiedzenie „praca szuka człowieka” i jest to najlepszy sposób, aby opisać, jak wiele możliwości pojawia się po uzyskaniu tytułu technika elektroniki i informatyki medycznej. Ze względu na posiadane wykształcenie absolwent może podjąć się pracy na stanowisku:

 • technika medycznego ukierunkowanego na analitykę,
 • technika elektroniki medycznej,
 • technika serwisu,
 • technika informatyka,
 • informatyka.

Co więcej, na wyżej wymienione stanowiska można ubiegać się nie tylko w prywatnych oraz publicznych placówkach opieki medycznej, ale także przedsiębiorstwach specjalizujących się w produkcji oraz serwisowaniu sprzętu medycznego i systemów oprogramowania. Jedną z ciekawszych możliwości, jakie czekają na absolwentów, jest praca na uniwersytetach medycznych oraz w uniwersyteckich centrach medycznych czy laboratoriach. Jednak co najważniejsze, osoby wykształcone w kierunku informatyki medycznej znajdą pracę nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Jakie umiejętności posiada technik elektroniki i informatyki medycznej?

Jak wspomnieliśmy, elektronik tudzież technik medyczny to jedna z tych osób, na której barkach leży duża odpowiedzialność. Dlatego podczas nauki przyszły pracownik sektora ochrony zdrowia musi nabyć podstawowe umiejętności, które pozwolą mu na świadomą pracę w zawodzie. Absolwent, który nabył tytuł technika elektroniki, powinien posiadać umiejętność:

 • oceny stanu technicznego aparatury medycznej,
 • instalacji oraz obsługi elektronicznej aparatury medycznej,
 • przeprowadzenia testów urządzeń medycznych przed dopuszczeniem ich do użytku,
 • obsługi oraz nadzorowania nad urządzeniami wchodzącymi w skład informatyki i elektroniki medycznej,
 • nadzorowania oraz systematycznego kontrolowania funkcjonowania elektronicznych urządzeń medycznych wykorzystywanych podczas badań i zabiegów,
 • obsługi powszechnie wykorzystywanego oprogramowania - Systemu Informacji Medycznej.

Dlaczego technik informatyk medyczny to zawód wart uwagi?

Zastanawiasz, czy warto poświęć czas oraz energię na nabycie umiejętności, które pozwolą podjąć pracę w roli technika informatyka? Nie wiesz, czy jest to zawód dla Ciebie? Wszystkie Twoje wątpliwości są jak najbardziej na miejscu, gdyż podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej przyszłej ścieżki zawodowej to niemały orzech do zgryzienia. Niemniej warto zaznaczyć, że elektronik medyczny to stanowisko, które bez wątpienia sprawi, że będziesz czerpać satysfakcję z każdego dnia spędzonego w pracy. Wynika to nie tylko z faktu, że nabyte umiejętności będziesz mógł wykorzystać podczas wypełniania obowiązków zawodowych, ale sprawisz, że dzięki Tobie każdy pacjent będzie miał pewność prawidłowej diagnostyki, która w następstwie pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Ponadto praca technika medycznego wcale nie jest monotonna, a wręcz przeciwnie! Każdego dnia będziesz musiał stawiać czoła kolejnym wyzwaniom w postaci technologicznych nowości, a także współpracować z licznymi specjalistami z wielu dziedzin powiązanych z sektorem ochrony zdrowia.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.