Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Wykonywanie protez zębowych - jakie umiejętności są niezbędne?

Wykonywanie protez zębowych należy do czynności manualnych. Aby wykonać prawidłową protezę zębową, należy być uzdolnionym artystycznie oraz charakteryzować się dokładnością i cierpliwością. Protezy zębowe wykonywane są przy współpracy stomatologa z pracownią dentystyczną. Uzupełniają brakujące zęby lub tkanki zęba. Mają za zadanie uzupełnić ząb lub zęby (zależnie od ilości brakujących zębów), co pozwala przywrócić prawidłowe możliwości żucia pokarmów w jamie ustnej. Proteza zębowa pozwala także przywrócić korzystny wygląd estetyczny pacjenta oraz umożliwić prawidłowe artykułowanie słów. A zatem protezy zębowe muszą być wykonane bardzo dokładnie, ponieważ wpływają w sposób bezpośredni na czyjeś życie.

Umiejętności przy wykonywaniu protez zębowych

Niezbędne umiejętności, jakie sa potrzebne do wykonywania protez zębowych, to na pewno projektowanie, analiza i ocena wykonywanych projektów. Jest to bardzo istotne, ponieważ od odpowiedniego projektu zależy dalszy proces tworzenia protezy zębowej dla pacjenta. Wykonanie prawidłowej protezy zębowej wymaga umiejętności tworzenia gipsowych modeli diagnostycznych oraz “roboczych” szczęki i żuchwy. Szczególnie istotna jest także zdolność wykonania wzorników zgryzowych, napraw protetycznych oraz aparatów ortodontycznych. Przy wykonywaniu protez zębowych bardzo ważna jest umiejętność osadzania ich na artykulatorach lub zgryzadłach. Niezbędna jest także umiejętność obsługi specjalistycznych urządzeń związanych z projektowaniem protez zębowych.

Protezy zębowe

Protezy zębowe kojarzą się najczęściej z całą wkładką zębową. Jednak zalicza się do nich także: wkłady koronowe, mosty protetyczne, protezy szkieletowe i protezy osiadające. Wkłady koronowe wykonane są z porcelany i osadza się je na twardą część tkanki zęba. Mosty protetyczne stosuje się w celu uzupełnienia jednego lub większej ilości zębów. Mocuje się je poprzez oparcie mostu z dwóch stron, dlatego stosuje się to rozwiązanie, jeśli jest możliwość oparcia mostu i zębów z dwóch stron. Protezy szkieletowe są stosowane w przypadku kiedy mosty protetycznie nie mogą być zamocowane. Protezy szkieletowe są ruchome i umieszcza się je na drucie, który jest indywidualnie dopasowany. Protezy osiadające to również protezy ruchome, są bardzo trwałe i odporne na różne działania zewnętrzne. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie rozwiązania pod indywidualnego pacjenta.

Rekonstrukcje protetyczne

W rekonstrukcji uzębienia wykorzystywane są protezy stałe lub ruchome. Pozwala ona na piękny uśmiech nawet przy utracie kilku zębów. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości technologicznych, aby cieszyć się olśniewającym uśmiechem. Wszystkie protezy w czasie użytkowania zużywają się, dlatego warto pamiętać, że co jakiś czas należy je wymieniać. Braki w uzębieniu uzupełnia się mostami protetycznymi, które są zbudowane z przęsła i korony protetycznej. Jeśli zęby pacjenta są bardzo zniszczone, należy je wcześniej usunąć. W takiej sytuacji most protetyczny mocuje się na filarze z implantu. W przypadku gdy pacjent posiada zęby, montuje się most na oszlifowanym zębie. Wykonuje się go z porcelany lub metalu, a warunkiem jest solidna podstawa. Bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie mostu protetycznego.

Zakładanie protez

W rekonstrukcji uzębienia stosuje się również protezy jednolite i złożone. Przy protezach jednolitych wykorzystuje się jeden rodzaj materiału, z którego powstaje cała proteza. Można wykorzystać metal, akryl lub porcelanę. Najczęściej w dzisiejszych czasach stosuje się porcelanę ze względu na jej trwałość i piękny kolor. Przy protezach złożonych dolna część protezy zbudowana jest z metalu, a górna z materiału estetycznie wyglądającego. Jeżeli proteza ma oprzeć się na zębach pacjenta, ważne jest, aby je odpowiednio wyszlifować. Jeżeli pacjent nie posiada własnych zębów, bo okazały się zbyt zniszczone, to wykonuje się implanty, które będą utrzymywać protezę. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie protezy protetycznej pod klienta, aby mogła jak najdłużej mu służyć.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.