Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Ortoptystka - czym się zajmuje?

Chociaż zawód ortoptysty brzmi dla wielu bardzo enigmatycznie i nie budzi prawie żadnych skojarzeń, to warto wiedzieć, że jest to profesja obecna na polskim rynku usług medycznych od ponad 30 lat. W czasach, kiedy wzrok ludzki poddawany jest wielu bodźcom narażającym go na wzmożony wysiłek, pomoc ortoptysty może być nieoceniona aby rozwiązać problemy ze wzrokiem, gdy jeszcze nie są bardzo nasilone. Badania wykazują, że większość dzieci rozpoczynających naukę szkolną źle widzi i potrzebuje pomocy, aby skorygować ten problem. Właśnie tutaj pomóc może specjalista w kwestii trudności z funkcjonowaniem obuocznym, którym jest ortoptysta.

Kim jest ortoptysta i gdzie można go znaleźć?

Ortoptyści to wykwalifikowani absolwenci dwuletniego studium medycznego. W swojej codziennej pracy zajmują się zaburzeniami występującymi z zakresie narządu wzroku spowodowanymi dysfunkcjami w funkcjonowaniu obuocznym pacjenta. Co za tym idzie prowadzą także terapię w przypadku braku prawidłowej współpracy gałek ocznych. Zawód ortoptysty jest ściśle powiązany z pracą lekarza okulisty, dlatego wielu takich specjalistów pracuje w przychodniach okulistycznych, na oddziałach okulistycznych i w poradniach leczenia zeza. Część z nich decyduje się jednak na indywidualną działalność w gabinetach ortoptyczno-pleoptycznych.
Mimo, że wiedza o zawodzie ortoptysty nie jest zbyt rozpowszechniona wśród pacjentów i większość z nich z wszelkimi problemami ze wzrokiem kieruje się do okulisty, zakres zaburzeń, które leczy ortoptysta jest spory. Najczęściej pacjentami ortoptysty są dzieci, w przypadku których terapia ma najlepsze skutki, ze względu na dużą elastyczność mięśni oka w młodym wieku. Najpopularniejszą wadą do korekty jest uciekanie oczka dziecka czyli popularny “zez”. Ortoptyści prowadzą także terapię osób, które niedowidzą mimo dobrze dobranych okularów lub mają problem ze zbieżnością oczu. W zakresie ich zainteresowań leży także praca nad poprawą akomodacji oka i widzenia trójwymiarowego oraz rozwiązywanie problemów z koordynacją ręka-oko.

Jak ortoptysta może pomóc mi i mojemu dziecku?

Chociaż ortoptyści pracują także z osobami dorosłymi to podczas nauki duży nacisk kładzie się na pracę z dziećmi, ponieważ to u maluchów najczęściej diagnozowane są wady z zakresu zainteresowań tych specjalistów. Dlatego nie bój się pójść ze swoim dzieckiem do ortoptysty - jest on odpowiednio przeszkolony i z pewnością będzie potrafił dostosować metody badań i ćwiczeń do wieku pacjenta. Dobry specjalista będzie potrafił przeprowadzić badanie w formie zabawy tak, aby maluch nie czuł się zestresowany wizytą u lekarza oraz trudnymi pytaniami, na które musi odpowiedzieć obcej osobie.

Co do zasady badanie ortoptystyczne powinno odbyć się już w pierwszym roku życia, przy okazji kontrolnego badania okulistycznego. W takim przypadku specjalista ocenia prawidłowość funkcjonowania gałek ocznych poprzez ocenę ich ruchu. U starszych dzieci około 3 roku życia można sprawdzić również zdolność widzenia trójwymiarowego, zmierzyć ewentualny kąt zeza i ocenić ostrość wzroku malucha. Zaleca się aby dziecko było zbadane przez ortoptystę przed rozpoczęciem nauki szkolnej, aby wykluczyć możliwość pojawienia się trudności szkolnych wynikających z nieprawidłowości w widzeniu.

W przypadku stwierdzenia u Twojego dziecka choroby zezowej lub zaburzenia widzenia obuocznego, ortoptysta jest Twoim sprzymierzeńcem w walce o przywrócenie wzroku maleństwa do właściwego stanu. Ortoptysta pomoże w dobraniu zestawu ćwiczeń do realizacji w gabinecie i w domu, dostosowanego do wieku i umiejętności poznawczych dziecka. Będzie wspierał Was także w przypadku konieczności rehabilitacji oka wynikającej z zabiegu operacyjnego - w tej sytuacji rozćwiczenie mięśni gałkoruchowych jest kluczowe dla uznania, że operacja była udana. Jeżeli dziecko ma trudności w czytaniu i pisaniu również skieruj się do ortoptysty. Czasami rodzice myślą, że brak chęci do nauki wynika z krnąbrności malucha, tymczasem specjalista jest w stanie wskazać realną przyczynę i pomóc już na najwcześniejszym etapie nauki.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.