Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Masaż medyczny - kiedy jest wskazany?

Masaże pomagają zregenerować ciało i sprawić, że człowiek czuje się lepiej. Poprawiają sprawność fizyczną oraz pozwalają szybciej wrócić do zdrowia dzięki pobudzeniu mięśni i naczyń krwionośnych. W sposób mechaniczny usprawniają stan skóry, mięśni, stawów, wpływają także na układ krążenia, układ nerwowy i na narządy wewnętrzne. Masaż medyczny ma za zadanie pomóc pacjentowi w przypadku konkretnej dolegliwości lub w celu ogólnego rozluźnienia. W obrębie tych działań wykonuje się zabiegi klasyczne, limfatyczne, izometryczne, a także odchudzające, które wpływają nie tylko na nadmiar kilogramów, ale również działają odstresowująco - co pozwala ograniczyć wpływ codziennie doświadczanej presji.

Masaż klasyczny - wskazania

Masaż klasyczny ma bardzo uniwersalne zastosowanie, zarówno w przypadku konkretnych dolegliwości, jak i u osób potrzebujących odprężenia. Stosowany jest przy bólach odcinka lędźwiowego, zespołu bólu szyjnego, bólach odcinka piersiowego kręgosłupa, przy chorobach zwyrodnienia stawów, po urazach - takich jak stłuczenia, złamania lub skręcenia. Ponadto na ten rodzaj masażu kieruje się pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe zapalenie stawów, mięśni lub ścięgien, posiadają pooperacyjne blizny czy też choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe. Stosuje się go także w przypadku zespołu Achillesa, wad postawy, przeciążenia kręgosłupa, a także u osób z chorobami związanymi z przemianą materii. Wskazany jest także na nerwobóle, kręcz szyi, nadwagę i stres.

Masaż limfatyczny - wskazania

Masaż limfatyczny wykonuje się przy obrzękach, które wynikają z różnych przyczyn. Częstymi ich przyczynami są skutki urazów, takie jak skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia, a także obrzęki pooperacyjne, reumatyczne oraz niedowłady. Zaburzenie krążenia limfy także powoduje urazy, których można pozbyć się przy pomocy prawidłowego masażu. Masaże limfatyczne stosuje się również po usunięciu guzka i/lub naświetlania miejscowego węzłów chłonnych. Niezwykle pomocny jest taki zabieg przy stanach migrenowych. Stosuje się go również przy zespole Sudecka, czyli odruchowej dystrofii współczulnej. Prawidłowe wykonanie masażu limfatycznego wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, aby mógł skutecznie pomóc pacjentowi. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie zabiegu do rodzaju schorzenia.

Masaż izometryczny - wskazania

Zadaniem tego masażu jest przywrócenie masy i siły osłabionym mięśniom. Stosuje się go w procesie zmniejszania obwodów tłuszczowych i walki z zanikami mięśniowymi. Masaż izometryczny zwiększa siłę mięśni i ich masę. Jest stosowany jako uzupełnienie treningów oraz rehabilitacji sportowej. Masaże izometryczne wspierają pracę mięśni, zwiększając ich siłę i objętość. Masaż ten dedykowany jest w szczególności sportowcom, osobom, które chorują na zanik mięśni lub na ich osłabienie, które wynika na przykład z unieruchomienia. Wspomaga również proces odchudzania. Masaż izometryczny stosuje się w seriach po 10, dwa razy dziennie, raz dziennie lub co drugi dzień. Zależnie od indywidualnej potrzeby pacjenta.

Masaż odchudzający - wskazania

Masaże odchudzające obejmują masaż brzucha, rąk, nóg i pośladków. Dedykowany jest osobom, które mają problemy z tkanką tłuszczową. Masaż jest bardzo energiczny, stosuje się tutaj technikę ugniatania i oklepywania, tak aby jak najbardziej pobudzić ciało. Masaż odchudzający kierowany jest także osobom, które posiadają cellulit, ponieważ zmniejsza widoczność skórki pomarańczowej. Ujędrnia i uelastycznia ciało, poprawia ukrwienie, wzmacnia strukturę skóry oraz zapobiega wiotczeniu skóry. Usuwa także zastoje z okolic pośladków, ud i brzucha. Dodatkowo działa odprężająco oraz niweluje skutki stresującego życia. Masaże odchudzające są dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy borykają się z problemem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.