Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Jak zostać profesjonalnym masażystą?

W dzisiejszych czasach wzrasta potrzeba aktywności fizycznej oraz coraz większą popularność zyskuje kult ciała. Najistotniejsze w procesie regeneracji są masaże. Z tego powodu coraz więcej osób interesuje się zawodem masażysty. Masaże nie tylko pomagają zregenerować ciało sportowców, ale także przynoszą ulgę w stresujących sytuacjach, a także pomagają się odprężyć. Najważniejsze, aby zawód był wykonywany z pasją, ponieważ praca ta opiera się na bezpośrednim kontakcie z klientami i wykazywać się wysoką empatią. Ważne jest także, aby osoba, która pragnie zostać masażystą była sprawna fizycznie, powinna mieć prawidłową postawę, zdrowy kręgosłup, a na pewno nie może mieć problemów z żylakami i chorób zwyrodnieniowych rąk.

Technik masażysta

Masażysta wykonuje szereg różnych masaży: klasyczne, rehabilitacyjne, sportowe, kosmetyczne i wiele innych. Wszystkiego można się nauczyć uczęszczając na specjalistyczne zajęcia, gdzie można zdobyć nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie w wykonywaniu odpowiednich masaży. Masażysta wykorzystuje w pracy własne dłonie, strumień wody, urządzenia mechaniczne i inne akcesoria na przykład bańki chińskie czy kamienie. Masażysta powinien potrafić zaplanować techniki masażu pod danego klienta, stosować różne techniki masażu, kontrolować reakcję klienta na masaż, powinien potrafić obsługiwać sprzęt medyczny i nade wszystko powinien potrafić przekazać klientowi ewentualne obiekcje związane z wykonaniem masażu - masaże wpływają zazwyczaj pozytywnie, ale mogą także zaszkodzić.

Cechy dobrego masażysty

Masażysta powinien odznaczać się dobrą formą fizyczną, ponieważ jest to fizyczna praca, która jest wykonywana w większości na stojąco. Masażysta w ciągu jednego masażu wykorzystuje bardzo dużo energii. Dobry masażysta jest odpowiednio przygotowany do wykonywania zabiegów: posiada odpowiednią wiedzę na temat wykonywanych zabiegów i jest bardzo dokładny w tym co robi. Odpowiednio wykonane masaże pomagają klientowi, a masaże, które są wykonane nieodpowiednio mogą mu zaszkodzić. Świetny specjalista wyróżnia się wysoką komunikatywnością - masażysta powinien potrafić dotrzeć do klienta w sposób naturalny i przeprowadzić z nim wywiad, aby ustalić jakie techniki masaży powinny zostać zastosowane u danego pacjenta. Wymaga się od masażysty wysokiej kultury osobistej oraz umiejętności prawidłowej diagnozy, która pomoże klientowi.

Gdzie może pracować masażysta?

Masażysta zależnie od umiejętności, predyspozycji i wykształcenia może znaleźć pracę w różnych miejscach. Wiele masażystów decyduje się na pracę niezależną i zakłada własną firmę stacjonarnie lub mobilnie. Jednak, kiedy masażysta decyduje się na zatrudnienie może oczekiwać, że znajdzie pracę w takich miejscach jak: ośrodki zdrowia, kluby sportowe, kluby fitness, siłownie, spa, salony kosmetyczne lub gabinety masażu. Wszystko zależy od tego, jakiego miejsca szuka masażysta i w jakich masażach specjalizuje się. Jeśli specjalizuje się w masażu medycznym najlepiej szukać pracy w ośrodkach zdrowia i rehabilitacji. Masaże sportowe będą mile widziane w klubach sportowych i siłowniach. Specjaliści od masaży kosmetycznych znajdą pracę w salonach urody.

Kiedy można zostać masażystą?

Polskie prawo nie określa kto może zostać masażystą i jakie wykształcenie powinien posiadać. Do zawodu przygotowują liczne kursy i szkolenia lub policealne studium. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że wyższe wykształcenie daje większe możliwości zatrudnienia i drogi dalszego rozwoju. W przypadku masażu rehabilitacyjnego fakt ten jest na przykład niezbędny. Dlatego bardzo ważne jest od samego początku rozważyć swoją ścieżkę rozwoju, aby podjąć najbardziej optymalną decyzję. Na zmiany nigdy nie jest za późno. Podsumowując: aby zostać masażystą trzeba być zdrowym fizycznie, mieć silną wolę, wysoką empatię i skończyć odpowiednią szkołę lub kursy, które gwarantują odpowiednie przygotowanie do wykonywania zawodu masażysty.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.