Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Jak powstają aparaty ortodontyczne?

Aparat ortodontyczny to sprawdzone remedium na wiele bolączek związanych z krzywym zgryzem. Jego zastosowanie pozwala przywrócić właściwy stosunek ułożenia żuchwy i szczęki, wyleczyć wady zgryzu czy wyrównać i wyprostować zęby. Zastosowanie aparatu ortopedycznego, coraz rzadziej łączy się z obawami o wyśmianie czy wskazywanie palcami. Obecnie, świadomość dobrodziejstw, jakie płyną z jego użytkowania jest bardzo duża. Piękny uśmiech, możliwość właściwej higieny jamy ustnej, a co za tym idzie, znaczne zmniejszenie ryzyka paradontozy i próchnicy, czy wreszcie pozbawienie kompleksów, to największe zalety stosowania aparatu. Jeżeli chodzi o wady, to, w pojedynczych przypadkach, aparat może czasami wywoływać uczucie dyskomfortu, związane z uczuciem ucisku zębów, bądź ich bólu.

Aparaty ruchome i stałe

Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów ortodontycznych - ruchome i stałe. Aparaty ruchome stosuje się głównie u dzieci. Proces zastępowania zębów mlecznych stałymi trwa kilka lat i nierzadko nie przebiega bezproblemowo. Dlatego, jeśli rodzice zauważają, że mleczaki dziecka nie rosną równo, warto zgłosić się do ortodonty w celu zastosowania terapii z pomocą aparatu czynnościowego (fachowa nazwa aparatu ruchomego). Taki aparat ortodontyczny zbudowany jest z płytki akrylowej, łuków i klamer z drutu. Dzięki jego noszeniu, szczęka rozrasta się odpowiednio, dzięki czemu zostaje poprawnie przygotowane miejsce dla zębów stałych. Jest to leczenie wymagające cierpliwości i regularnych kontrolnych wizyt w celu wymiany aparatu na nowy, adekwatny do zmieniających się warunków. Stosowane u dzieci, między 4 a 12 rokiem życia.

Rodzaje aparatów stałych

Aparaty ortodontyczne stałe zaleca się do stosowania dla młodzieży i dorosłych, praktycznie bez ograniczeń wiekowych. Można z ich pomocą skorygować wady znacznie poważniejsze, niż z pomocą ruchomych. Aparat stały składa się z pierścieni i zamków, mocowanych z pomocą specjanego kleju do samego szkliwa. Następnie, poprzez ligatury (popularnie nazywane "gumkami") mocuje się do nich drut, wywierający na zęby ściśle i precyzyjnie zaplanowaną, stałą siłę. Długość noszenia ustalana jest indywidualnie. Można wyróżnić następujące rodzaje aparatów stałych:

  • standardowe, metalowe
  • tytanowe, dla alergików
  • przeźroczyste, dla osób pragnących, by aparat był jak najmniej widoczny
  • bez zastosowania ligatur - łuk trzyma się za pomocą specjalnej klapki
  • aparaty lingwalne, których istotą jest by pozostały niewidoczne

Przed założeniem aparatu ortodontycznego

Proces przygotowania zębów do założenia aparatu ortodontycznego jest dość drobiazgowy i przebiega w paru etapach, wymagających kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. Wpierw, przy użyciu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych, oczyszcza się zęby z osadów i kamienia, a także uzupełnia się wszystkie ubytki w uzębieniu. Oczyszczenie jest niezbędne, ponieważ założenie aparatu ortodontycznego może spowodować szybszy rozwój chorób dziąseł czy przyzębia, a przecież, jako rodzaj leczenia, aparat nie powinien być przyczyną jakichkolwiek chorób. Następnie wykonuje się szereg zdjęć - czaszki i stanu zębów przed leczeniem,a do tego panoramiczne prześwietlenie całego uzębienia - pantomogram. Ostatnim etapem jest wykonanie gipsowego wycisku zgryzu, zwanego modelem diagnostycznym.

Dlaczego warto prostować zęby

Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i olbrzymiego zastrzyku pewności siebie, a także walki z kompleksami, prostowanie zębów z pomocą aparatu ma również wiele innych istotnych powodów. Dzięki wyprostowaniu zębów można wyzbyć się wielu wad wymowy, jak na przykład seplenienie, czyli nieprawidłowa wymowa poszczególnych sylab czy zgłosek, lub dyslalia jednoraka lub wieloraka (problem z jedną głoską, lub całymi wyrazami). Z prostymi zębami o wiele łatwiej o właściwą higienę jamy ustnej. Pozwala to z dużym powodzeniem zabezpieczyć się przed chorobami. Równy zgryz to także równomierne gryzienie jedzenia, co z kolei przekłada się ochronę układu pokarmowego. Wreszcie, to wspaniały uśmiech i twarz, która wraz z właściwym układem uzębienia i zgryzu odzyskuje swój naturalnie piękny kształt.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.