SZANOWNI PAŃSTWO

Z RADOŚCIĄ INFORMUJEMY, ŻE SEKRETARIAT SZKOŁY JEST JUŻ PRZENIESIONY DO DOCELOWEJ SIEDZIBY SZKOŁY POD ADRESEM:

AL. SOLIDARNOŚCI 74 A, 00-145 WARSZAWA

tel. 508 672 799

UWAGA! Zajęcia dydaktyczne odbywają się NADAL w:
Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki
ul. Lewartowskiego 17, Warszawa.

Dlaczego należy rozwinąć stomatologiczną edukację zdrowotną?

Dlaczego należy rozwinąć stomatologiczną edukację zdrowotną?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka ma ogromne znaczenie w całym procesie rozwoju młodego człowieka. Poprzez rzetelną, regularną i długotrwałą edukację jesteśmy w stanie pokazać ludziom, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa profilaktyka. Edukacja jest szczególnie ważna wśród dzieci, które dopiero co wyrabiają w sobie nawyki żywieniowe oraz higieniczne. Na rynku pojawia się coraz więcej reklam zachęcających do zdrowego odżywiania, uprawiania sportów czy dbania o własne zdrowie. Zdrowie jamy ustnej jest rzadziej poruszaną kwestią, a przecież decyduje o jakości naszego życia. Zdrowe zęby dodają nam wdzięku i uroku, gdy ważne jest dobre, pierwsze wrażenie. Sprzyjają dobremu samopoczuciu, pozwalają uniknąć bólu i zbędnych kosztów ich leczenia.

Istota edukacji

Naukę dbania o zęby należy zacząć jak najwcześniej, już w okresie przedszkolnym i kontynuować przez wszystkie lata edukacji szkolnej. Jest to uzasadnione z kilku względów, m.in. tym, że począwszy od wieku 6 lat wyrzynają się zęby stałe, które są bardziej podatne na próchnicę ze względu na niską jeszcze mineralizację. W okresie dojrzewania występuje zwiększona podatność na zapalenia dziąseł, natomiast w czasie nauki szkolnej kształtują się u dzieci i młodzieży zachowania zdrowotne, które są kontynuowane w dorosłym życiu, a co za tym idzie, trudne do skorygowania. Ważne jest też zainteresowanie dorastającej młodzieży własnym wyglądem. Pragnie cieszyć się pięknym uśmiechem i przyjemnym zapachem z ust, co wyraźnie sprzyja zwiększonej motywacji w trosce o zęby. Zdrowie jamy ustnej jest niedocenianym warunkiem zdrowia ogólnego człowieka oraz elementem jakości jego życia. Zdrowe zęby dodają nam wdzięku i uroku, gdy ważne jest dobre pierwsze wrażenie.

Kto edukuje w zakresie higieny jamy ustnej?

Edukację zdrowotną wpajają dzieciom przede wszystkim nauczyciele oraz rodzice. W szkołach powołane są również specjalne osoby, które dbają o aktywizowanie podopiecznych w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Taką funkcję pełni higienistka. W szkole policealnej Collegium można zdecydować się na taki kierunek i ukończyć dwuletni kurs. Absolwent tego kierunku jest wyszkolony w zakresie prowadzenia gabinetu oraz przygotowania stanowiska pracy lekarza dentysty, a także bieżącej konserwacji sprzętu, organizowania prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii, wykonywania czynności administracyjnych i prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego. Wykonuje również wstępne badania stomatologiczne oraz zabiegi profilaktyczno-lecznicze pod nadzorem lekarza dentysty. Innym zadaniem higienistki jest stomatologiczna edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w różnych środowiskach. Kształcenie opiera się na zdobyciu konkretnej wiedzy z wyżej wymienionego zakresu oraz na edukacji i nauce, jak profilaktykę zdrowotną przeprowadzić. Najmłodsze dzieci to dość trudna grupa targetowa, do której trzeba mieć specyficzne podejście. Nauka to nie tylko zajęcia w pracowniach szkolnych, ale przede wszystkim praktyki u partnerów.

Dlaczego warto?

Z roku na rok sytuacja higienistek stomatologicznych staje się lepsza. Dzięki właściwemu i profesjonalnemu podejściu pacjenci chcą umawiać się na dalsze wizyty i są zmobilizowani do systematycznego dbania o higienę jamy ustnej. Higienistką stomatologiczną może zostać osoba, która posiada wykształcenie średnie medyczne o takiej specjalizacji. Wystarczy zdać egzamin zawodowy, aby otrzymać upragniony tytuł. W trakcie nauki słuchacze zdobywają umiejętności posługiwania się językiem migowym i angielskim w zawodzie oraz udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe prowadzone są w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych oraz przychodniach i szpitalach. Higienistka stomatologiczna asystuje lekarzowi dentyście przy zabiegach profilaktycznych, stomatologicznych, ortodontycznych oraz chirurgicznych. Posiada uprawnienia do samodzielnego wykonywania zabiegów higieniczno-leczniczych w jamie ustnej pacjenta w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych oraz przychodniach i szpitalach.

Zobacz również:

Technik usług kosmetycznych
Technik usług kosmetycznych
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.
Technik teleinformatyk
Technik teleinformatyk
Współcześnie coraz bardziej docenianą wartością są wiedza i informacje. Dzięki rozwojowi techniki dostęp do tychże jest zdecydowanie łatwiejszy niż w ubiegłym wieku.
Technik sterylizacji medycznej
Technik sterylizacji medycznej
Sterylizacja medyczna to działanie mające na celu zapewnienie absolutnej czystości mikrobiologicznej sprzętu używanego podczas diagnostyki i leczenia.