Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Dlaczego należy rozwinąć stomatologiczną edukację zdrowotną?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka ma ogromne znaczenie w całym procesie rozwoju młodego człowieka. Poprzez rzetelną, regularną i długotrwałą edukację jesteśmy w stanie pokazać ludziom, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa profilaktyka. Edukacja jest szczególnie ważna wśród dzieci, które dopiero co wyrabiają w sobie nawyki żywieniowe oraz higieniczne. Na rynku pojawia się coraz więcej reklam zachęcających do zdrowego odżywiania, uprawiania sportów czy dbania o własne zdrowie. Zdrowie jamy ustnej jest rzadziej poruszaną kwestią, a przecież decyduje o jakości naszego życia. Zdrowe zęby dodają nam wdzięku i uroku, gdy ważne jest dobre, pierwsze wrażenie. Sprzyjają dobremu samopoczuciu, pozwalają uniknąć bólu i zbędnych kosztów ich leczenia.

Istota edukacji

Naukę dbania o zęby należy zacząć jak najwcześniej, już w okresie przedszkolnym i kontynuować przez wszystkie lata edukacji szkolnej. Jest to uzasadnione z kilku względów, m.in. tym, że począwszy od wieku 6 lat wyrzynają się zęby stałe, które są bardziej podatne na próchnicę ze względu na niską jeszcze mineralizację. W okresie dojrzewania występuje zwiększona podatność na zapalenia dziąseł, natomiast w czasie nauki szkolnej kształtują się u dzieci i młodzieży zachowania zdrowotne, które są kontynuowane w dorosłym życiu, a co za tym idzie, trudne do skorygowania. Ważne jest też zainteresowanie dorastającej młodzieży własnym wyglądem. Pragnie cieszyć się pięknym uśmiechem i przyjemnym zapachem z ust, co wyraźnie sprzyja zwiększonej motywacji w trosce o zęby. Zdrowie jamy ustnej jest niedocenianym warunkiem zdrowia ogólnego człowieka oraz elementem jakości jego życia. Zdrowe zęby dodają nam wdzięku i uroku, gdy ważne jest dobre pierwsze wrażenie.

Kto edukuje w zakresie higieny jamy ustnej?

Edukację zdrowotną wpajają dzieciom przede wszystkim nauczyciele oraz rodzice. W szkołach powołane są również specjalne osoby, które dbają o aktywizowanie podopiecznych w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Taką funkcję pełni higienistka. W szkole policealnej Collegium można zdecydować się na taki kierunek i ukończyć dwuletni kurs. Absolwent tego kierunku jest wyszkolony w zakresie prowadzenia gabinetu oraz przygotowania stanowiska pracy lekarza dentysty, a także bieżącej konserwacji sprzętu, organizowania prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii, wykonywania czynności administracyjnych i prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego. Wykonuje również wstępne badania stomatologiczne oraz zabiegi profilaktyczno-lecznicze pod nadzorem lekarza dentysty. Innym zadaniem higienistki jest stomatologiczna edukacja zdrowotna i promocja zdrowia w różnych środowiskach. Kształcenie opiera się na zdobyciu konkretnej wiedzy z wyżej wymienionego zakresu oraz na edukacji i nauce, jak profilaktykę zdrowotną przeprowadzić. Najmłodsze dzieci to dość trudna grupa targetowa, do której trzeba mieć specyficzne podejście. Nauka to nie tylko zajęcia w pracowniach szkolnych, ale przede wszystkim praktyki u partnerów.

Dlaczego warto?

Z roku na rok sytuacja higienistek stomatologicznych staje się lepsza. Dzięki właściwemu i profesjonalnemu podejściu pacjenci chcą umawiać się na dalsze wizyty i są zmobilizowani do systematycznego dbania o higienę jamy ustnej. Higienistką stomatologiczną może zostać osoba, która posiada wykształcenie średnie medyczne o takiej specjalizacji. Wystarczy zdać egzamin zawodowy, aby otrzymać upragniony tytuł. W trakcie nauki słuchacze zdobywają umiejętności posługiwania się językiem migowym i angielskim w zawodzie oraz udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe prowadzone są w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych oraz przychodniach i szpitalach. Higienistka stomatologiczna asystuje lekarzowi dentyście przy zabiegach profilaktycznych, stomatologicznych, ortodontycznych oraz chirurgicznych. Posiada uprawnienia do samodzielnego wykonywania zabiegów higieniczno-leczniczych w jamie ustnej pacjenta w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych oraz przychodniach i szpitalach.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.