Zaloguj się na platformę e-learningową naszej szkoły:
collegium.moodle.org.pl
Codzienne obowiązki opiekuna medycznego

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa wzrasta zapotrzebowanie na personel medyczny różnego szczebla. Wzrost średniej długości życia pacjentów cierpiących nawet na ciężkie choroby powoduje, że opieka pokoleniowa, która dotychczas była normą nie jest możliwa do zrealizowania ze względu na problemy zdrowotne potencjalnych opiekunów. Ponadto rozwój medycyny umożliwia utrzymywanie przy życiu pacjentów, którzy jeszcze dwadzieścia lat temu nie mieliby szans na przeżycie. Opiekun medyczny jest świetną pomocą przy opiece nad osobami chorymi i starszymi zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych. Gwarantuje fachową pomoc w pielęgnacji osób wymagających szczególnej troski, gdzie wiedza medyczna przeplata się z cierpliwością i empatią. To zawód z pewnością wymagający powołania, ponieważ u osób nie posiadających naturalnych predyspozycji część obowiązków opiekuna medycznego może wzbudzać frustrację.

Wsparcie działań medycznych podejmowanych przez lekarzy, pielęgniarki i rehabilitantów

Co do zasady opiekun medyczny nie jest zaangażowany w skomplikowane czynności medyczne wykonywane przez przeszkolony personel jak lekarze, pielęgniarki i ratownicy. W praktyce jednak bierze udział w wielu czynnościach medycznych, które są wykonywane pacjentowi i jego zadaniem jest wspomaganie ich, aby mogły zakończyć się sukcesem. W wielu przypadkach pomoc opiekuna jest nieoceniona. Opiekun jest osobą, którą często pacjent dobrze zna, która wykazuje wobec niego współczucie i która jest dobrze wtajemniczona w specyfikę problemów zdrowotnych pacjenta. Szczególnie u pacjentów, którzy opierają się przeprowadzaniu czynności medycznych obecność i wsparcie opiekuna podczas prowadzonych zabiegów leczniczych może powodować, że przebiegną one spokojniej. Badania wykazują, że pacjenci ze skłonnością do agresji łagodniej reagują na terapię, jeśli mają przy sobie bliską osobę. Część czynności pielęgnacyjno-medycznych nie wymaga zaawansowanej medycznej wiedzy, a jedynie sprawności i pewności postępowania w prowadzeniu tych działań. Odsysanie wydzieliny z dróg oddechowych, pielęgnacja prawidłowo zaopatrzonej odleżyny czy wspomaganie pacjenta na przykład przy wypróżnieniu są czynnościami, które w większości przypadków nie wymagają interwencji pielęgniarskiej. Wykonywanie takich czynności przez jedną osobę, która jest zaznajomiona ze specyfiką pacjenta i jest mu znana, jest wskazane z perspektywy dbania o komfort osoby pielęgnowanej. Opiekun medyczny świetnie sprawdzi się także w przypadku konieczności wspierania pacjenta w rehabilitacji ruchowej. Ćwiczenie chodzenia o kulach czy o balkoniku również może odbywać się za pomocą i pod nadzorem opiekuna medycznego.

Wspieranie pacjenta w codziennych czynnościach

Starość i niepełnosprawność często niestety wiążą się z brakiem możliwości wykonywania czynności, które dotychczas były dla pacjenta codziennością i nie sprawiały mu żadnej trudności. Pacjenci starsi często cierpią na zaburzenia łaknienia i z braku odczuwanego głodu. Często przyjmują mniej kalorii oraz witamin i minerałów, niż wskazuje dzienne zapotrzebowanie. W takim wypadkach wsparcie opiekuna medycznego w zakresie pomocy w przyjmowaniu pożywienia bezpośrednio wpływa na dobrostan pacjenta - prawidłowo odżywiony ma większe szanse na wyzdrowienie. Opiekun medyczny wspomaga pacjenta także w prawidłowym utrzymaniu higieny osobistej i higieny otoczenia. Dzięki temu eliminowane są dodatkowe zagrożenia, które mogą zaszkodzić zdrowiu i odporności podopiecznego. Wsparcie pacjenta ze strony opiekuna medycznego powinno występować nie tylko na płaszczyźnie potrzeb fizycznych, ale wskazane jest zapewnienie go także w kwestii psychicznej. Zawód opiekuna medycznego wymaga cierpliwości i empatii. Niejednokrotnie szczera rozmowa i wysłuchanie tego, czym pacjent pragnie się z opiekunem podzielić, wnosi do terapii więcej niż najnowsze zdobycze medycyny. W przypadku osób starszych bardzo istotna jest wola walki z chorobą i spełnianie potrzeby przynależności, dlatego każda możliwość wsparcia psychicznego powinna być wykorzystana maksymalnie efektywnie.

Zobacz również:

Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Jaki ma cel terapia zajęciowa?
Osoby niepełnosprawne, a także starsze i w pewien sposób odrzucone, aby poczuć się lepiej i sprawniej funkcjonować, mogą korzystać ze specjalnych, aktywizujących zajęć. Mowa tutaj o terapii zajęciowej. Ci, którzy decydują się na jej prowadzenie, muszą być do tego odpowiednio przygotowani.
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Technik usług kosmetycznych - informacje o zawodzie
Jeśli interesujesz się wszystkimi aspektami związanymi z kosmetyką, a pielęgnacja i dbanie o swój wygląd są dla Ciebie czystą przyjemnością, to z pewnością będziesz zadowolona z naszej oferty.